Kan
, vücudumuz için olmazsa olmazımızdır. İnsan vücudundaki kan belirli bir miktarın altına düşerse ölürüz. Günümüzde kaza, yaralanma veya hastalık sebebiyle günde birçok insana kan ihtiyacı bulunmaktadır. Bu acil kan ihtiyacının ihtiyaç olduğu anda hemen karşılanması için Kızılay sürekli farklı noktalarda kan toplama merkezleri kurarak Kan Merkezlerini güçlü ve sağlam tutmaya çalışır. Biz sağlıklı insanlardan da kan bağışında bulunmamızı istemektedirler. Gelin hep birlikte neden kan vermeliyiz sorusuna cevap olarak hazırladığımız listeye birlikte bakalım.

 

1. Kan verdiğiniz zaman, vücudumuzdaki yaşlı hücreler verdiğimiz kan ile birlikte gider ve bünyemiz oluşan kan farkını tamamlamak adına yeni genç hücreler üretir ve daha dinç olmamızı sağlar. Böylece ne baş ağrısı, tansiyon, yorgunluk hissi eskiye göre çok daha az olur. 

2. Kanı laboratuarlarda üretemiyor muyuz peki? Diye sorabilirsiniz, maalesef kanı üretemiyoruz, o yüzden kan ihtiyacını karşılayabileceğimiz tek yer siz değerli sağlıklı bağışçılardır.

3. Sağlıklı bir bağışçı 2 ayda 1 kez kan verilebilir. Ayrıca verdiğiniz her ünite kan 3 kişinin yaşama umudu olabilirsiniz.

4. Ayrıca kan vermek istediğinizde 4 tane hastalığın testine tabi tutulmuş olursunuz, eğer bir hastalığınız var ise öğrenmenizi sağlar(temennimiz olmaması tabii).

5. Ayrıca kan vermek, başkasının hayatını kurtarma şansınızın olacağından dolayı size duygusal anlamda bir mutluluk getirir. Bu mutluluk dahi bize yeter aslında.

6. Kan bağışı yapmak isteyenler www.kanver.org adresinden Kızılay bağış noktalarına ulaşabilirler.

7. Eğer;

- 18 - 65 yaşları arasında iseniz,

- 50 kg altında değilseniz (kan verildiğinde güçsüz kalınmaması için),

- Herhangi bir rahatsızlığınız yok ise,

- Gelin hep birlikte birilerinin ümidi olalım ve kan verelim.

 

Unutmayın, yarın sizinde kana ihtiyacınız olabilir.

KAN BAĞIŞ NOKTALARI

DENİZLİ KBM
DENİZLİ KBM

Adres : Akkonak Mah. Fatih Cad. No:1 DENİZLİ
Tel: 0258 265 49 76 Faks: 0258 265 47 51
Çalışma Saatleri : Hafta İçi 08.30-17.30

ÇINAR KAB

Adres : Altıntop Mah. Lise Caddesi 1790 Sokak No:26 DENİZLİ
Tel: 0258 2651666
Çalışma Saatleri : Hafta İçi 10.00-19.00
Yukarı